od 29. marca

Dostojevskij:
Bratia Karamazovovci

každý utorok o 20.30 hod.

8 stretnutí, 90 min.

90 eur

Prihlasovanie na kurz bolo ukončené. Nechajte nám svoj e-mail a dostávajte novinky o kurzoch.

Už ste možno počuli, že Dostojevského Bratia Karamazovovci je možno najlepší román, ktorý bol kedy napísaný. Možno ste počuli aj to, že je to najlepší kresťanský román vôbec. Určite ste zachytili, ako ho cituje pápež František a mnohí iní ľudia. Ale ešte ste ho nečítali, lebo ste nenabrali odvahu pustiť sa sami do 900 stranového dobrodružstva. Ani sa vám nečudujem!

Bola by škoda byť pritom sám. Táto kniha je taká nabitá emóciami a myšlienkami, že si to priam pýta, aby ju človek čítal v skupine, kde sa o nej môže otvorene a na úrovni porozprávať. A keď má tá skupina aj kompetentného a skúseného moderátora, ktorý nedovolí, aby sa kĺzala po povrchu, máte namiešaný poriadny intelektuálno-duchovno-psychologický kokteil, ktorý vám zmení život. Už sa nebudete cítiť trápne, keď niekto spomenie toto výnimočné dielo svetovej literatúry. Budete ho mať totiž nielen prečítané, ale hlavne prežité.

Obsah kurzu

8 stretnutí, 90 min.

1. Prvá a druhá kniha

2. Tretia a štvrtá kniha

3. Piata a šiesta kniha

4. Siedma a ôsma kniha

5. Deviata a desiata kniha

6. Jedenásta kniha

7. Dvanásta kniha

8. Epilóg

 

Príprava

na stretnutia

od 29. marca

3 - 5 hodín čítania vybraných častí knihy podľa inštrukcií lektora (detailnejšie inštrukcie k príprave obdržíte pred začiatkom kurzu). Nevyhnutnosťou je vlastné vydanie knihy Bratia Karamazovovci.

Predpoklady

k účasti na kurze

každý utorok o 20.30 hod.

Každý účastník potrebuje vlastné vydanie knihy Bratia Karamazovovci od F. M. Dostojevského.

Náročnosť kurzu

Screenshot 2021-03-11 at 21.03.05.png

Účastníci nemusia mať predošlú znalosť o téme seminára ani o autoroch či použitej literatúre.

 
profil_Betinsky_edited_edited.jpg

Veľa ľudí si dnes myslí, že katolícke učenie o viere a morálke je len spleť náhodných a zastaraných tvrdení, ktoré sú dogmaticky presadzované senilnymi starčekmi vo Vatikáne. Pravdou však je, že toto učenie bolo kriticky reflektované generáciami veľkých mysliteľov, pretože katolíckej viere je vlastná túžba po rozumovom pochopení.

Túžba pýtať sa, rozumieť a neuspokojiť sa s prvoplánovými odpoveďami má podľa Braňa kľúčové miesto aj v otázkach viery. Tá ho priviedla k štúdiu teológie, ktoré začal u jezuitov v Bratislave. Magisterské štúdia absolvoval na KU Leuven, kde tento rok bude obhajovať dizertačnú prácu o vzťahu kresťanstva a kultúry v dielach Josepha Ratzingera. Už tretí rok vedie v Kolégiu Antona Neuwirtha semináre a tutoriály o morálnej a politickej filozofii.

Kapacita kurzu bola naplnená. Kurz je vypredaný.