top of page

Prihlasovanie trvá do 24. septembra 2023. Vyberte si svoj kurz!

Bola to pre mňa nenahraditeľná skúsenosť. Každý seminar bol tak obohacujuci a iný. Veľmi cenné diskusie!

Anna, Košice

Kurz bol výborný. Bolo to intelektuálne výživné, skvelé podnety, myšlienky, tipy na literatúru a samoštúdium.

Kristína, Bánovce nad Bebravou

Podobne témy som s lektorom prechádzal mnohé roky, ale nemalo to na mňa taký dopad ako takýto intenzívny kurz. Som veľmi rád, že som ho absolvoval.

Juraj, Žilina

Prečo Kolégium Online?

Diskutujte naživo

o veľkých otázkach

Pozývame vás priamo do online diskusie s lektorom a ďalšími účastníkmi kurzu. Každý kurz pozostáva zo série živých online stretnutí, na ktorých sa kladie dôraz na prácu s materiálom a na dialóg účastníkov. Objavujte myšlienky autorov, ktorí formovali našu civilizáciu - kdekoľvek ste.

Spoznajte Kolégium

Kvalitné vzdelávanie

vedie k lepšiemu životu

Vyberáme kvalitný obsah, ktorý rozvíja myseľ aj charakter. Štúdium originálnych textov veľkých mysliteľov, kultivované diskusie a akademické eseje namiesto memorovania informácii prispievajú k všestrannej formácii človeka - tomu sa Kolégium Antona Neuwirtha venuje už viac ako desať rokov.

Aktuálna ponuka kurzov

Prihláste sa

do online kurzu

Vyberte si z kurzov vedených prvotriednymi lektormi. Kurzy pozostávajú zo série živých online stretnutí (1x týždenne). Maximálny počet účastníkov každého kurzu je 14.

Pri registrácii do 10. septembra získate 15% zľavu z ceny kurzu. Zľava platí pre celú ponuku.

Pre študentov, ktorí sú držiteľmi preukazu ISIC, sme si pripravili špeciálnu 20% zľavu, ktorá platí pre celú ponuku kurzov. Stačí použiť zľavový kód STUDENT20 a číslo vášho ISIC preukazu.

Prihlasovanie na kurzy trvá do 24. septembra 2023.

kurzy september
Filozofia

Filozofia

Bioetika.png
DSC_4160_KK_edited_edited.jpg
NOVINKA

Azda najmonumentálnejší spis po Biblii predstavuje v katolíckej tradícii dielo Teologická suma od sv. Tomáša Akvinského. Počas Tridentského koncilu bola na hlavnom oltári uložená na druhé miesto hneď po Biblii.

O jej aktuálnosti tiež niet pochýb. Stačí si v krátkosti prelistovať súčasný Katechizmus Katolíckej Cirkvi z roku 1992. Sv. Tomáš je v ňom druhým najcitovanejším svätcom (61 citácií) po sv. Augustínovi (87 citácií). Nikto ďalší sa im ani nepribližuje.

V druhej časti svojej Teologickej sumy ponúka sv. Tomáš filozofickú analýzu morálnosti ľudského konania. Čo je zmyslom ľudského života? Čo je to šťastie? Akú rolu v ňom hrajú emócie a pôžitky, peniaze či majetok? Čo je to slobodné konanie? Čo znamená milovať? Čo je to cnosť a neresť? Existuje prirodzený zákon - zákon, ktorý objektívne popisuje, kedy je naše konanie morálne dobre alebo zlé? Rozvíjajúc myslenie Aristotela, Sv. Tomáš podáva logicky presvedčivé odpovede na tieto náročné otázky.

Bioetika.png
DSC_4160_KK_edited_edited.jpg
OBĽÚBENÉ

Kritické myslenie je mantra posledných rokov. Boj proti hoaxom a dezinformáciám (mediálna gramotnosť), vedieť demaskovať (formálne a neformálne) logické fauly, vhľad do základným morálnych dilém a jazykových labyrintov, rozdiel medzi názorom a poznaním, vedou a poverou, faktom a hodnotou.

Precvičovanie a aplikovanie tejto mantry na súčasnú bláznivú dobu je síce conditio sine qua non ako-takého duševného zdravia, ale takéto kritické myslenie je len fragmentom z väčšej mozaiky, ktorá dokáže utíšiť existenciálnu bolesť života v postmoderne a prinavrátiť úžas nad každodennými efemérnosťami.

Bioetika.png
DSC_4160_KK_edited_edited.jpg
AKTUÁLNA TÉMA

Zdá sa, že celý svet sa točí okolo lásky, a predsa máme pocit, že jej nerozumieme.

Ako máme milovať svojich priateľov, manželských partnerov, či Pána Boha? Čo presne znamená láska k vlasti, či prírode? Tieto a ďalšie otázky rieši oxfordský filozof C.S.Lewis vo svojej útlej knižke Štyri lásky.

Teologia

Teológia a náboženstvo

Kat_viera.png
JUDr. ThLic. Martin Mihalik, PhD.
JUDr. ThLic. Martin Mihalik, PhD.
NOVINKA

Možno si kladiete otázky: Čomu vlastne veria katolíci? Odkiaľ sa vzali dogmy? Kto napísal katechizmus? A možno sa pokúšate zistiť to správne kritérium, na základe ktorého spoznáte pravdivú cestu k odhaleniu Božích tajomstiev.

Počas dvoch tisícročí kresťanstva si kládlo takéto otázky už množstvo veriacich. Pravdivá cesta k poznaniu Božích tajomstiev dostala názov ortodoxia. Avšak poznanie pravovernej cesty k Bohu je lemované poblúdeniami heretikov. Práve nepodarené pokusy heretikov nám môžu ukázať správny smer cesty. Heretici prebádali slepé uličky teológie, vďaka ktorým zažiarila krása a veľkosť pravoveria.

Poučení dejinami katolíckej tradície nemusíme padnúť do bludu my, ale môžeme napredovať istou cestou k Pravde. Počas kurzu sa zoznámime s najpoučnejšími bludmi v dejinách kresťanstva. Odhalíme apokryfné evanjeliá, arci-heretika Ária, ktorý spochybňoval božstvo Krista, či kňaza Sabellia, ktorý videl v Najsvätejšej Trojici, Otcovi, Synovi a Duchu Svätom, len masky, za ktorými sa skrýva jedna božská osoba.

Kat_viera.png
JUDr. ThLic. Martin Mihalik, PhD.
JUDr. ThLic. Martin Mihalik, PhD.
OBĽÚBENÉ

Eucharistia je jedno z najhlbších tajomstiev katolíckej viery. Spoločenstvo lámania chleba bolo stavebným kameňom Cirkvi už od jej prvotných čias. Stredovek zdôraznil reálnu prítomnosť Krista pod spôsobmi chleba a vína. Čím však môže byť Eucharistia pre veriaceho človeka?

V tomto kurze načrieme do najdôležitejších textov kresťanskej tradície, ktoré sprístupňujú tajomstvo Eucharistie ľudskej viere a chápaniu. Objasníme svedectvo Nového zákona, začítame sa do Učenia dvanástich apoštolov (Didaché), textov stredovekých koncilov, ale aj mystikov, ktorí tajomstvo Eucharistie žili vlastným životom. Nakoniec sa zapojíme do neutíchajúcej diskusie o slávení svätej omše v „tradičnom obrade“ po latinsky, či v ľudovej reči, ktorú zaviedol Druhý vatikánsky koncil. Kurz je nasmerovaný na prehĺbenie osobnej eucharistickej spirituality a jej vnútornému porozumeniu.

Umenie

Umenie

Kat_viera.png
DSC_4160_KK_edited_edited.jpg
Branislav Kuljovský, PhD. (S.T.D.)
OBĽÚBENÉ

Ponorením sa do geniálneho príbehu Bratov Karamazovovcov metódou “inside out” budeme počas ôsmich týždňov zažívať silné emócie a zamýšľať sa nad dôležitými myšlienkami o sebe, svete, Bohu, utrpení, kresťanstve, láske, priateľstve, rodine… A bude nás pritom viesť génius - majster Dostojevskij.

Už si možno počul, že Dostojevského Bratia Karamazovovci je možno najlepší román, ktorý bol kedy napísaný. Možno si počul aj to, že je to najlepší kresťanský román vôbec. Určite si zachytil ako ho cituje pápež František a mnohí iní ľudia. Ale ešte si ho nečítal, lebo si nenabral odvahy pustiť sa sám do 900 stranového dobrodružstva. Ani sa ti nečudujem! Bola by škoda byť pritom sám. Dosť hrozí, že by si pritom vyskočil z kože. Táto kniha je tak nabitá emóciami a myšlienkami, že si to priam pýta, aby ju človek čítal v skupine, kde sa o nej môže otvorene a na úrovni porozprávať. A keď má ta skupina aj kompetentného a skúseného moderátora, ktorý nedovolí, aby sa kĺzala po povrchu, máš namiešané na riadny intelektuálno-duchovno-psychologický kokteil, ktorý ti zmení život.

Už sa nebudeš musieť cítiť trápne, keď niekto spomenie toto výnimočné dielo svetovej literatúry. Budeš ho mať totiž nielen prečítané, ale hlavne prežité.

Kat_viera.png
DSC_4160_KK_edited_edited.jpg
Jakub Betinský, MA, MPhil
POKRAČOVANIE

Dobrodružstvo pokračuje a smeruje do svojho eukatastrofického konca. Saruman je síce porazený, ale Sauronova moc ešte nepovedala posledné slovo. A Frodo so Samom? Ani brloh Opuchy ich nerozdelil a cieľ ich putovanie je neistým. Existuje ešte nádej na dobrý koniec?

Ak ste spolu s mojim kolegom Martinom Luteránom putovali prvou knihou Spoločenstvo prsteňa, alebo so mnou Dvomi vežami, verím, že mi dáte za pravdu, že Tolkienova Stredozem, jeho literárne umenie, imaginatívnosť a filozofický dôvtip vzbudia v čitateľovi istú túžbu, ktorú vynáša z knihy von do svojej každodennosti. A ak stretávate Pána prsteňov po prvýkrát, prísľub je veľký a stačí len začať putovať.

Ako povedal Martin: „Čítanie tohto veľkého diela môže každému otvoriť inú dôležitú tému v živote“; a keďže sám Tolkien odmietal alegorickú interpretáciu Pána prsteňom, jeho krása spočíva v slobode, s ktorou sa môžeme v tomto príbehu nájsť.

Kat_viera.png
DSC_4160_KK_edited_edited.jpg
Mgr. Samuel Prílepok
NOVINKA

Shakespeara pozná každý, ale toto prvotné poznanie celku nám často bráni vnímať detaily, ktoré sú pre Shakespeara veľmi dôležité. Práve v nich sa zrkadlí pravý Shakespeare, ktorý sa líši od toho, čo sme o ňom počuli na strednej škole alebo v populárnej kultúre.

Spoločne na dvoch najznámejších dielach tohto velikána svetovej tvorby budeme skúmať, v čom spočíva veľkosť Shakespearovho diela a zistíme, že je to autor veľmi filozofický, duchovný, ale stále ľudský a zábavný.

Na stiahnutie

Týždenný rozvrh kurzov

18:00 - 19:30         William, William, prečo si len Shakespeare?

20:00 - 21:30         Najväčšie omyly a herézy v kresťanskom myslení

20:30 - 22:00         Sv. Tomáš Akvinský o morálnosti ľudského konania

Na stiahnutie

7 tipov ako
sa pripraviť na seminár

Odvykli ste si od pravidelného štúdia? Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako sa lepšie pohrúžiť do čítania textov a prípravy na semináre. Prídu vám zadarmo na e-mail po vyplnení formulára nižšie.

FAQ
 • Môžem darovať celý kurz?
  Môžete. Najjednoduchší spôsob však bude, ak vyplníte registráciu na daný kurz, ktorý chcete kúpiť a na online@kolegium.org nám napíšete meno a email, komu chcete kurz darovať. My vám následne pošleme darčekovú poukážku. Obdarovaný v tomto prípade sa už nemusí opäť registrovať.
 • Mám zľavový kód na kurzy. Môžem svojmu blízkemu darovať celý kurz v zľave?
  Nie. Zľavové kódy si vedia uplatniť len tí záujemcovia o kurz, ktorí dostali zľavový kód. Kúpiť celý kurz je možné iba v uvádzacej zľave alebo v plnej sume.
 • Pre koho sú určené online kurzy?
  Kurzy Kolégia ONLINE sú pre určené pre všetkých, ktorí oceňujú kvalitné vzdelávanie - bez ohľadu na vek, akademické alebo profesionálne zameranie. Väčšina kurzov nevyžaduje predchádzajúce vedomosti o daných témach - niektoré kurzy však narábajú s pojmami vlastnými kresťanskej viere, alebo vyžadujú, aby účastníci disponovali predmetnou literatúrou.
 • Čo potrebujem k účasti na kurzoch?
  Semináre sa odohrávajú online, preto by účastníci mali mať: Spoľahlivé pripojenie na internet Funkčný mikrofón, slúchadlá a webkameru Tichú miestnosť/priestor, v ktorom nebudú počas seminára rušení oni, ani ostatní účastníci Zmyslom diskusných online seminárov je aktívna účasť na prebiehajúcej diskusii, preto by účastníkom nemala chýbať ochota zapájať sa ako aj aktívne počúvať. K niektorým kurzom je potrebné vlastniť knihu, ktorá je predmetom kurzu. K väčšine kurzov však budú materiály dodané Kolégiom.
 • Sú všetky semináre naživo, alebo sa dajú samostatne stiahnuť a pozrieť?
  Kolégium ONLINE sa odohráva výhradne naživo - všetky kurzy sú diskusné. Pre viac info o materiáloch ku kurzom navštívte stránky jednotlivých kurzov.
 • Aká je náročnosť kurzov?
  Kurzy sú odstupňované podľa náročnosti od 1-3: Náročnosť 1 Účastníci nemusia mať predošlú znalosť o téme seminára ani o autoroch či použitej literatúre. Náročnosť 2 Účastníci by mali poznať predmet seminára na laickej úrovni, poznať základné pojmy, resp. mať predošlé vedomosti o oblasti, ktorej sa seminár týka. Náročnosť 3 Účastníci majú hlbšie porozumenie predmetu seminára, venovali sa príbuzným témam alebo literatúre uvedených autorov, vedia narábať s odbornými pojmami, ktoré s témou súvisia.
 • Čo všetko je v cene kurzu?
  Všetky kurzy sú vedené prvotriednymi lektormi - niektoré sa však líšia v otázkach prípravy a náročnosti. Detailnejšie informácie nájdete na jednotlivých stránkach kurzov. Väčšina kurzov má v cene zahrnuté materiály ku každému semináru - s výnimkou tých kurzov, kde je potrebné aby účastníci vlastnili predmetnú literatúru.
 • Môžem sa prihlásiť na viac kurzov?
  Áno - môžete sa prihlásiť na neobmedzený počet kurzov za predpokladu, že sa neprekrýva čas ich konania a môžete sa ich všetkých zúčastňovať.
subscribe
bottom of page