top of page
letný vzdelávací pobyt
23. - 26. júl 2023

Doprajte si v lete aktívnu dovolenku plnú kvalitných rozhovorov, dobrej spoločnosti a chutného jedla.

Kolégium OFFLINE Logo_edited.png

Kolégium ONLINE

sa v lete mení na
Kolégium OFFLINE

Pozývame vás vyskúšať si kurzy Kolégia trochu inak. Špičkových lektorov aj kvalitné diskusie môžete toto leto zažiť naživo, v príjemnom prostredí kaštieľa v Ivanke pri Dunaji. Príďte si k nám oddýchnuť a načerpať inšpiráciu z kvalitného vzdelávania.

IMG_0911.jpeg

Prečo Kolégium OFFLINE?

Oddychujte aktívne,
pri kvalitnom vzdelávaní

Dovolenkujte inak, ako doposiaľ. Príďte na pár dní do Kolégia, stretnite lektorov aj účastníkov, ktorých už možno poznáte z online kurzov, a diskutujte spolu tvárou v tvár. Čaká vás príjemné prostredie aj dobré jedlo. 

Prihlasovanie na vzdelávací pobyt končí 30. júna 2023.

Letný vzdelávací pobyt

PODOBY LÁSKY

kastiel-kresba.png

od 23. do 26. júla 2023

v kaštieli v Ivanke pri Dunaji

podoby lasky

Láska sa vo svojich rôznych formách vyskytuje všade okolo nás. Je nezameniteľnou a dôležitou súčasťou nášho života. Píšu sa o nej básne aj romány, spievajú sa o nej piesne aj hymny. Lásku nájdeme na filmových plátnach, divadelných doskách aj na svätej omši. O láske filozofujeme, plačeme nad ňou, robí nás šťastnými a dáva nám spoznávať samých seba. 

Nenechajte sa odradiť povrchnou a prvoplánovou podobou lásky, ktorá sa často vyskytuje v dnešnom svete. Prehĺbte svoje poznanie a pozrite sa na ňu z rôznych uhlov pohľadu cez kvalitné diskusie v dobrej spoločnosti. Štyria lektori vám počas ôsmich diskusných seminárov predstavia lásku vo veľkých dielach západnej civilizácie - tak, ako ju videli filozofi, autori, maliari či skladatelia. Okrem seminárov pod vedením obľúbených lektorov počas pobytu zažijete aj ďalší neformálny program v podobe kolokvia, premietania filmu či ochutnávky vín.

Cena pobytu je 259 eur. Zahŕňa ubytovanie v kaštieli a v priľahlej budove na tri noci, stravu trikrát denne a malé občerstvenie počas prestávok, osem diskusných seminárov aj neformálny program (kolokvium, premietanie filmu, degustácia vína so someliérom). Dopravu si účastníci hradia sami.

O čom budete
s našimi lektormi diskutovať?

Kuljovsky.jpg

s Branislavom Kuljovským

Zdá sa, že celý svet sa točí okolo lásky, a predsa máme pocit, že jej nerozumieme. Ak sa ponoríte do útlej knižky Štyri lásky od oxfordského filozofa C.S. Lewisa, mám nádej, že sa vám veľa vyjasní. Jeho štýl písania charakterizuje jasnosť a jednoduchosť, a darí sa mu to aj pri tak nejasnom a zložitom fenoméne akým je láska. Prezradím tiež, že kvôli pikantnosti niektorých častí o sexe sa americká anglikánska cirkev knižku najskôr rozhodla nepublikovať. 

s Martinom Mihalikom

Ak je Boh len jeden, ako to, že v Najsvätejšej Trojici sú tri osoby? Odpoveďou na tútu prastarú teologickú otázku je "láska". Božská láska vytvára takú jednotu, že tri osoby sú jedným Bohom. Slávnemu ikoncopiscovi Andrejovi Rublevovi sa podarilo zachytitiť túto lásku v snáď najznámejšej ikone Najsvätejšej Trojice. Mnohí mystici v nej vidia božský tanec lásky. Ikona Najsvätejšej Trojice sa nachádza aj v kaštieľnej kaplnke. Necháme sa prekvapiť, či tam božský tanec lásky skutočne zahliadneme.

DSC_4139_KK_edited.jpg
O Prilepok_edited.jpg

so Samuelom Prílepkom

Čo by to bolo za rozprávanie o láske, keby malo byť bez najslávnejšej tragédie dvoch mladých a zaľúbených milencov Rómea a Júlie. Ale je to naozaj tak? Naozaj sú Rómeo a Júlia mladí milenci, zmietaní vášňami, kde rozum nezohráva žiadnu úlohu, ako nám to predostiera napríklad slovenská wikipédia

Spoločne si pozrieme taliansky film, v ktorom sa počas dovolenky na lodi stratí mladá žena a jej okoliu to je v podstate jedno. L'Avventura (1960) totiž ani tak nie je o jej zmiznutí ako o chorobe či dokonca smrti Erosu. Ukazuje plytkosť vzťahov, ktoré sú založené len na rozkoši. Chýba im morálny rámec, slová sú v nich zbytočné, láska v podstate tiež.

s Matúšom Sitárom

Láska je pre Tomáša Akvinského cit aj vliata božská cnosť. Ako sa tieto dve chápania lásky líšia a čo majú spoločné? Tomáš Akvinský ponúka nové postrehy k pochopeniu našich citov, ale aj priateľstva či konfliktov medzi tými, ktorých milujeme.

Láska bola vždy aj námetom piesní. Čo o láske spievali v stredoveku?

matus-sitar_edited.jpg

Ako bude vyzerať
harmonogram pobytu?

Harmonogram

raňajky

seminár 1

prestávka

seminár 2

obed & siesta

seminár 3

prestávka

seminár 4

večera

večerný program

Kapacita pobytu je obmedzená a preto sa prihláste čím skôr.

prihláška
 • Môžem darovať celý kurz?
  Môžete. Najjednoduchší spôsob však bude, ak vyplníte registráciu na daný kurz, ktorý chcete kúpiť a na online@kolegium.org nám napíšete meno a email, komu chcete kurz darovať. My vám následne pošleme darčekovú poukážku. Obdarovaný v tomto prípade sa už nemusí opäť registrovať.
 • Mám zľavový kód na kurzy. Môžem svojmu blízkemu darovať celý kurz v zľave?
  Nie. Zľavové kódy si vedia uplatniť len tí záujemcovia o kurz, ktorí dostali zľavový kód. Kúpiť celý kurz je možné iba v uvádzacej zľave alebo v plnej sume.
 • Pre koho sú určené online kurzy?
  Kurzy Kolégia ONLINE sú pre určené pre všetkých, ktorí oceňujú kvalitné vzdelávanie - bez ohľadu na vek, akademické alebo profesionálne zameranie. Väčšina kurzov nevyžaduje predchádzajúce vedomosti o daných témach - niektoré kurzy však narábajú s pojmami vlastnými kresťanskej viere, alebo vyžadujú, aby účastníci disponovali predmetnou literatúrou.
 • Čo potrebujem k účasti na kurzoch?
  Semináre sa odohrávajú online, preto by účastníci mali mať: Spoľahlivé pripojenie na internet Funkčný mikrofón, slúchadlá a webkameru Tichú miestnosť/priestor, v ktorom nebudú počas seminára rušení oni, ani ostatní účastníci Zmyslom diskusných online seminárov je aktívna účasť na prebiehajúcej diskusii, preto by účastníkom nemala chýbať ochota zapájať sa ako aj aktívne počúvať. K niektorým kurzom je potrebné vlastniť knihu, ktorá je predmetom kurzu. K väčšine kurzov však budú materiály dodané Kolégiom.
 • Sú všetky semináre naživo, alebo sa dajú samostatne stiahnuť a pozrieť?
  Kolégium ONLINE sa odohráva výhradne naživo - všetky kurzy sú diskusné. Pre viac info o materiáloch ku kurzom navštívte stránky jednotlivých kurzov.
 • Aká je náročnosť kurzov?
  Kurzy sú odstupňované podľa náročnosti od 1-3: Náročnosť 1 Účastníci nemusia mať predošlú znalosť o téme seminára ani o autoroch či použitej literatúre. Náročnosť 2 Účastníci by mali poznať predmet seminára na laickej úrovni, poznať základné pojmy, resp. mať predošlé vedomosti o oblasti, ktorej sa seminár týka. Náročnosť 3 Účastníci majú hlbšie porozumenie predmetu seminára, venovali sa príbuzným témam alebo literatúre uvedených autorov, vedia narábať s odbornými pojmami, ktoré s témou súvisia.
 • Čo všetko je v cene kurzu?
  Všetky kurzy sú vedené prvotriednymi lektormi - niektoré sa však líšia v otázkach prípravy a náročnosti. Detailnejšie informácie nájdete na jednotlivých stránkach kurzov. Väčšina kurzov má v cene zahrnuté materiály ku každému semináru - s výnimkou tých kurzov, kde je potrebné aby účastníci vlastnili predmetnú literatúru.
 • Môžem sa prihlásiť na viac kurzov?
  Áno - môžete sa prihlásiť na neobmedzený počet kurzov za predpokladu, že sa neprekrýva čas ich konania a môžete sa ich všetkých zúčastňovať.
faq
bottom of page