top of page
5.png

31. júl - 2. august 2024

Výzvy dneška
(a zajtrajška)
vo svetle včerajška

LETNÝ VZDELÁVACÍ POBYT O HISTÓRII

Doprajte si v lete aktívnu dovolenku plnú kvalitných rozhovorov, dobrej spoločnosti a chutného jedla.

História nie je iba o minulosti. Môže nám ukazovať aj to, ako (ne)máme žiť v súčasnosti. Alebo sa z histórie poučiť nedokážeme?

Pripojte sa k nám a uvažujte spolu s nami o podzemnej Cirkvi, o historickom kontexte súčasných vojenských konfliktov či o dejinnej úlohe kresťanskej politiky na Slovensku. Čítajte texty, diskutujte s Andrejom Žiarovským a Lukášom Krivošíkom z Denníka Postoj, Hugom Glossom z DEKK Institute a historikom Jánom Šimulčíkom a získajte hlbšie pochopenie historického kontextu aktuálnych otázok dneška.

 

Je antisystém na Slovensku proruský? Jozef Tiso - martýr, či kolaborant? Dom na stračej nôžke: Konzervatívna krajina bez konzervatívnej strany. Toto je iba ochutnávka tém seminárov, ktoré budú súčasťou programu a o ktorých môžete debatovať. A semináre sú iba jedna časť programu. Pozriete si tiež film Slobodní, úspešný dokument o „generáloch tajnej Cirkvi“ Vladimírovi Juklovi a Silvestrovi Krčmérym. Ak by Vám film nestačil, v rámci exkurzie navštívite Krčméryho byt, Juklovu pamätnú izbu a tajnú tlačiareň samizdatov

Cena pobytu je 210 eur pre jednu osobu.

Cena zahŕňa:

 • ubytovanie v kaštieli na dve noci

 • stravu trikrát denne a malé občerstvenie počas prestávok

 • šesť diskusných seminárov pod vedením našich lektorov

 • historickú exkurziu

 • neformálny program v podobe premietania filmu a posedenia pri víne
   

Dopravu si účastníci hradia sami.

Prihlasovanie na letný vzdelávací pobyt o histórii končí o polnoci 14. júla 2024.

S kým budete
počas seminárov diskutovať?

krivosik_edited.jpg

Lukáš Krivošík

Do Postoja prešiel z týždenníka .týždeň, kde pôsobil ako ekonomický redaktor a zo spravodajského portálu Aktuality.sk, kde pôsobil ako komentátor. Vyštudoval Právnickú fakultu UK v Bratislave. Je ženatý, má jedno dieťa a žije v Pezinku. Zaujímajú ho nezamýšľané dôsledky účelových ľudských konaní.

Andrej Žiarovský

Absolvoval MBA na Prague International Business School. Pôsobil v korporátnych štruktúrach viacerých energetických spoločností na Slovensku a v Českej republike. Pôsobí v energetike. Dlhodobo sa zaoberá vojenskou a námornou históriou. Publikuje na Slovensku a v Českej republike. Okrem iného je spoluautorom monografie Bitva v Otrantské úžině a životopisnej štúdie o kniežati Johannesovi von und zu Liechtenstein.

ziarovsky_edited_edited.jpg
ktp8049_edited.jpg

Ján Šimulčík

Ján Šimulčík je slovenský historik a publicista. Vo svojej vedeckej tvorbe sa venuje problematike prenasledovania veriacich v období komunizmu a téme tajnej cirkvi v odpore proti komunistickému režimu. V rokoch 1988 – 1993 vyštudoval bioinžinierstvo na Chemickotechnologickej fakulte STU v Bratislave. V roku 2001 ukončil magisterské štúdium v odbore učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov na CMBF UK.

Ako bude vyzerať
harmonogram pobytu?

raňajky

seminár 3

prestávka

seminár 4

obed

siesta

exkurzia

večera

premietanie filmu 

Presný časový harmonogram pošleme každému účastníkovi včas. Počas prvého dňa pobytu začne registrácia a ubytovanie približne o 15:30 hod. Predpokladaný záver programu pobytu bude o 14:00 hod. Zmena programu alebo úprava harmonogramu vyhradená.

Kapacita pobytu je obmedzená a preto sa prihláste čím skôr. Prihlasovanie končí 14. júla 2024.

Storno podmienky

Čas odhlásenia sa z pobytu:

 • Menej ako 48 hodín pred začiatkom pobytu

 • Od ukončenia prihlasovania do 48 hodín pred začiatkom kurzu

 • Pred skončením prihlasovania

Storno poplatok:

 • 100% z celkovej ceny kurzu

 • 50% z celkovej ceny kurzu                   

 • 0% z celkovej ceny kurzu

 • Môžem darovať celý kurz?
  Môžete. Najjednoduchší spôsob však bude, ak vyplníte registráciu na daný kurz, ktorý chcete kúpiť a na online@kolegium.org nám napíšete meno a email, komu chcete kurz darovať. My vám následne pošleme darčekovú poukážku. Obdarovaný v tomto prípade sa už nemusí opäť registrovať.
 • Mám zľavový kód na kurzy. Môžem svojmu blízkemu darovať celý kurz v zľave?
  Nie. Zľavové kódy si vedia uplatniť len tí záujemcovia o kurz, ktorí dostali zľavový kód. Kúpiť celý kurz je možné iba v uvádzacej zľave alebo v plnej sume.
 • Pre koho sú určené online kurzy?
  Kurzy Kolégia ONLINE sú pre určené pre všetkých, ktorí oceňujú kvalitné vzdelávanie - bez ohľadu na vek, akademické alebo profesionálne zameranie. Väčšina kurzov nevyžaduje predchádzajúce vedomosti o daných témach - niektoré kurzy však narábajú s pojmami vlastnými kresťanskej viere, alebo vyžadujú, aby účastníci disponovali predmetnou literatúrou.
 • Čo potrebujem k účasti na kurzoch?
  Semináre sa odohrávajú online, preto by účastníci mali mať: Spoľahlivé pripojenie na internet Funkčný mikrofón, slúchadlá a webkameru Tichú miestnosť/priestor, v ktorom nebudú počas seminára rušení oni, ani ostatní účastníci Zmyslom diskusných online seminárov je aktívna účasť na prebiehajúcej diskusii, preto by účastníkom nemala chýbať ochota zapájať sa ako aj aktívne počúvať. K niektorým kurzom je potrebné vlastniť knihu, ktorá je predmetom kurzu. K väčšine kurzov však budú materiály dodané Kolégiom.
 • Sú všetky semináre naživo, alebo sa dajú samostatne stiahnuť a pozrieť?
  Kolégium ONLINE sa odohráva výhradne naživo - všetky kurzy sú diskusné. Pre viac info o materiáloch ku kurzom navštívte stránky jednotlivých kurzov.
 • Aká je náročnosť kurzov?
  Kurzy sú odstupňované podľa náročnosti od 1-3: Náročnosť 1 Účastníci nemusia mať predošlú znalosť o téme seminára ani o autoroch či použitej literatúre. Náročnosť 2 Účastníci by mali poznať predmet seminára na laickej úrovni, poznať základné pojmy, resp. mať predošlé vedomosti o oblasti, ktorej sa seminár týka. Náročnosť 3 Účastníci majú hlbšie porozumenie predmetu seminára, venovali sa príbuzným témam alebo literatúre uvedených autorov, vedia narábať s odbornými pojmami, ktoré s témou súvisia.
 • Čo všetko je v cene kurzu?
  Všetky kurzy sú vedené prvotriednymi lektormi - niektoré sa však líšia v otázkach prípravy a náročnosti. Detailnejšie informácie nájdete na jednotlivých stránkach kurzov. Väčšina kurzov má v cene zahrnuté materiály ku každému semináru - s výnimkou tých kurzov, kde je potrebné aby účastníci vlastnili predmetnú literatúru.
 • Môžem sa prihlásiť na viac kurzov?
  Áno - môžete sa prihlásiť na neobmedzený počet kurzov za predpokladu, že sa neprekrýva čas ich konania a môžete sa ich všetkých zúčastňovať.
bottom of page