top of page
od 9. januára

Spoločenstvo prsteňa

každý pondelok o 20.00 hod.

Kurz je vypredaný, no v prípade záujmu napíšte na online@kolegium.org, zapíšeme vás na zoznam náhradníkov.

Pozývam Vás na spoločnú púť. Púť krajinou, ktorá je veľmi ďaleko, a predsa sa v nej každý môže cítiť ako doma. Púť plnú nebezpečenstiev, dobrodružstva, ale aj oddychu a zábavy. Budeme spolu putovať svetom, ktorý vytvoril geniálny anglický spisovateľ J. R. R. Tolkien, a ktorý fascinuje a inšpiruje už desiatky rokov milióny ľudí.

Prečo to stojí za to? Pretože ponorením sa do Tolkienovej fantazijnej Stredozeme sa môžeme naučiť lepšie vnímať našu každodennú realitu. Kto stretne hobbitov, objaví čaro jednoduchosti. Kto stretne Gandalfa, zatúži po múdrosti. Kto zažije spoločenstvo prsteňa, pochopí silu a slabosť každého spoločenstva. Čítanie tohto veľkého diela môže každému otvoriť inú dôležitú tému v živote. A keďže začíname spoločnú púť ako ešte neznámi ľudia, nikto nevie, čo všetko spolu prežijeme. Isté je len to, že na konci sa spoločenstvo rozpadne. A čo bude potom?

Obsah kurzu

8 stretnutí, 90 min.

1. Úvodné stretnutie. Spoločenstvo prsteňa: Prológ

2. Spoločenstvo prsteňa: prvá kniha, kapitoly 1-3: Dlho očakávaná oslava. Tieň minulosti. Spolok, to sú traja.

3. Spoločenstvo prsteňa: prvá kniha, kapitoly 4-7: Skratkou na hríby. Odhalené sprisahanie. Staroles. V dome Toma Bombadila.

4. Spoločenstvo prsteňa: prvá kniha, kapitoly 8-12: Hmla na Mohylových vrchoch. U skákavého poníka. Chodec. Dýka v tme. Útek k brodu.

5. Spoločenstvo prsteňa: druhá kniha, kapitoly 1-3: Mnohé stretnutia. Elrondova rada. Prsteň putuje na juh.

6. Spoločenstvo prsteňa: druhá kniha, kapitoly 4-6: Cesta tmou. Lávka v Khazad-dume. Lothlórien.

7. Spoločenstvo prsteňa: druhá kniha, kapitoly 7-10: Galadrielino zrkadlo. Rozlúčka s Lórienom. Veľká rieka. Rozpad spoločenstva

8. Záver. Pohľad späť.

Priprava

Príprava

na stretnutia

Predpoklady

k účasti na kurze

od 9. januára

každý pondelok o 20.00 hod.

Príprava na kurz zahŕňa čítanie textov z knihy podľa syláb kurzu.

Každý účastník potrebuje vlastné vydanie knihy Pán Prsteňov: Spoločenstvo prsteňa od J. R. R. Tolkiena. V slovenčine odporúčame vydanie z roku 2002, alebo akékoľvek iné vydanie, najlepšie v origináli teda v anglickom jazyku.

Žiadaný

Stupeň potrebných znalostí

Screenshot 2021-03-11 at 21.03.05.png

Účastníci nemusia mať predošlú znalosť o téme seminára ani o autoroch či použitej literatúre.

Lektor
profil_Betinsky_edited_edited.jpg

Martin vyštudoval právo na Univerzite Komenského v Bratislave, v štúdiu práva a právnej filozofie pokračoval na Oxfordskej univerzite pod vedením Johna Finnisa. V doktorandskom výskume sa zameral na niektoré otázky týkajúce sa proporcionality v práve a etike s osobitným zreteľom na európske právo v oblasti ľudských práv, za čo v roku 2009 získal na Oxforde titul doktor filozofie.

V tom istom roku založil s priateľmi Kolégium Antona Neuwirtha, ktoré dodnes vedie. Zároveň bol do roku 2011 prvým predsedom Spoločenstva Ladislava Hanusa, ktoré založil v roku 2002. V roku 2015 hosťoval ako lektor na John Jay Institute vo Filadelfii. Okrem vedenia seminárov pre študentov vysokoškolského Kolégia prednáša o etike, prirodzenom zákone a charakterovom vzdelávaní aj stredoškolákom a odbornej verejnosti.

Kurz je vypredaný, no v prípade záujmu napíšte na online@kolegium.org, zapíšeme vás na zoznam náhradníkov.

registr

Storno podmienky

Čas odhlásenia sa z kurzu:

  • Menej ako 48 hodín pre začiatkom kurzu

  • Od ukončenia prihlasovania do 48 hodín pred začiatkom kurzu

  • Pred skončením prihlasovania

Storno poplatok:

  • 100% z celkovej ceny kurzu

  • 50% z celkovej ceny kurzu                   

  • 0% z celkovej ceny kurzu

bottom of page