od 22. septembra

Existencializmus: Sme odsúdení na slobodu bez výhovoriek

každý štvrtok o 18.00 hod.

8 stretnutí, 90 min.

129 eur

15% zľava pri registrácii do 4. septembra!

Covid-19, vojenské ťaženie proti Ukrajine, rekordná inflácia, zdražovanie energií. Zdanlivý pokoj našej pred-2019 existencie je otrasený a právom sa opäť raz pýtame – sme nútení sa pýtať – mnoho existenciálnych otázok. O čom toto všetko vlastne je? Kam ako ľudstvo smerujeme? Čo môžem ja ako jednotlivec zmeniť? Mám vôbec slobodu konať zoči voči absurdnosti toho, čo sa vo svete deje? Prečo sa zdá, že bežné veci prestali dávať zmysel? Ako nestratiť chuť žiť a neupadnúť do depresie?

Tento kurz ponúka úvod do filozofie existencializmu a ponúka šesť rozličných príbehov šiestich existencialistov, ktorí nám pomôžu pozrieť sa na súčasnú krízu z rôznych uhlov pohľadu. Ako existencializmus vznikol, na čo reagoval, prečo siahajú jeho korene až k Augustínovi z Hippo a je ešte dnes relevantnou životnou filozofiou?

Spoločne sa pozrieme na život a myšlienky šiestich ľudí, ktorí hľadali zmysel života v absurdnom svete. Sú nimi Søren Kierkegaard, Fjodor Dostojevskij, Friedrich Nietzsche, Martin Heidegger, Jean-Paul Sartre a Albert Camus.

Obsah kurzu

8 stretnutí, 90 min.

1. Existencializmus: Hnutie, ktoré nebolo

2. Kierkegaard: Radikálna subjektivita, resentment, nuda a úzkosť

3. Dostojevskij: Ak neexistuje Boh, všetko je dovolené

4. Nietzsche: Boh je mŕtvy, nech žije nadčlovek

5. Heidegger: Človek a jeho vhodenosť do sveta

6. Sartre: Existencia predchádza esenciu

7. Camus: Šťastná absurdnosť bytia

8. Existencializmus: A čo ďalej?

 

Príprava

na stretnutia

od 22. septembra

1- 2 hodiny čítania vybranej literatúry podľa inštrukcií lektora (detailnejšie inštrukcie k príprave obdržíte pred začiatkom kurzu). Niekedy treba rátať aj s extra časom na odporúčané texty a podcasty.

Predpoklady

k účasti na kurze

každý štvrtok o 18.00 hod.

Kurz nevyžaduje žiadne špeciálne predpoklady.

Stupeň potrebných znalostí

Screenshot 2021-03-11 at 21.03.05.png

Účastníci nemusia mať predošlú znalosť o téme seminára ani o autoroch či použitej literatúre.

 
profil_Betinsky_edited_edited.jpg

Skúmanie prepojenia sveta a jazyka ho fascinuje už od mala a priviedlo ho až na PhD. Študoval medzinárodné vzťahy a politickú ekonómiu na Università di Bologna, kde sa síce dozvedel, že všetko závisí na ‚dôvere‘, ale pre hlbšie pochopenie tohto kľúčového konceptu išiel študovať filozofiu. Na KU Leuven ukončil MA a MPhil a teraz si robí PhD na University of Durham, kde skúma etický naturalizmus, teda spojenie faktov a hodnôt. Je aktívny v podcastoch Pravidelná dávka a Kvantum ideí a vo svojich kurzoch sa venuje existencializmu a filozofii Friedricha Nietzscheho.

Kapacita kurzu je 14 účastníkov.